Menu główne
Pracodawca -
Badania wstępne należy wykonać w przypadku:
nowych pracowników przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku,
pracowników po zmianie stanowiska pracy, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe warunki,
pracowników, jeżeli zmienił się charakter ich stanowiska pracy i w związku z tym pojawiły się nowe i narażenia (np. jeśli pracownik do tej pory wykonywał pracę biurową, a teraz dodatkowo musi ruszyć w teren samochodem)
Badania wstępne są obowiązkowe. Badaniom tym podlegają wszyscy pracownicy, bez względu na to, czy posiadają wyniki badań lekarskich przeprowadzonych u poprzedniego pracodawcy lub badań specjalistycznych stwierdzających prawo wykonywania zawodu. Badania te mają na celu stwierdzenie braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Badania okresowe należy przeprowadzić w przypadku:
pracownika pracującego na danym stanowisku, przed zakończeniem ważności poprzedniego zaświadczenia.
Badania okresowe są także obowiązkowe. Termin badania okresowego powinien zawsze zostać określony w zaświadczeniu lekarskim wydanym po badaniu wstępnym lub poprzednim badaniu okresowym. W przypadku zmiany pracodawcy termin ważności zaświadczenia wydanego w czasie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy traci ważność.
Badania kontrolne powinny zostać przeprowadzone w sytuacji, gdy:
pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim więcej niż 30 dni.
Badania kontrolne powinny być wykonywane u wszystkich pracowników, którzy byli niezdolni do pracy dłużej niż 30 dni z powodu choroby. Pracodawca nie ma prawa dopuścić takiej osoby do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do ponownego zatrudnienia na określonym stanowisku lub stanowiskach (np. Magazynier-
W celu przeprowadzenia badań profilaktycznych, pracodawca powinien wystawić skierowanie zawierające:
-
-
-
-
Należy pamiętać, aby na skierowaniu na badania profilaktyczne przed rozpoczęciem zatrudnienia, jak również przy każdym badaniu okresowym i kontrolnym, zawarta była także informacja o dodatkowych obowiązkach związanych z danym stanowiskiem pracy, jeżeli takie istnieją. Należy np. wskazać, że pracownik będzie wykonywał dodatkowe obowiązki, jak np. kierowanie samochodem służbowym kategorii „B”, czy operowanie wózkiem widłowym. Szczególnie dotyczy to przypadków, gdy operowanie wózkiem jest tylko jednym z elementów zakresu obowiązków, np. dla stanowiska Magazynier.
Kolejnym istotnym elementem, który należy umieścić na skierowaniu na badania profilaktyczne, jest informacja o ewentualnej pracy na wysokości – odpowiednio w zależności od potrzeb pracodawcy do trzech lub powyżej trzech metrów.
Pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pracodawców chcących sprostać wymogom ustawy o Służbie Medycyny Pracy, proponujemy zawarcie umowy na pakiet świadczeń z zakresu Medycyny Pracy. Pracodawcy, którzy nawiążą z nami stałą współpracę, otrzymają nie tylko zadowolenie z dobrze świadczonych usług, ale i również wymierne korzyści finansowe w postaci zniżek na wykonywane usługi.
Szczegółowe informacje można uzyskać drogą telefoniczną pod nr-
Pakiet usług Medycyny Pracy zawiera pełen zakres świadczeń wynikający z Ustawy o Służbie Medycyny -
Nasza Placówka mieści się w samym Centrum Szczecina – Widok.